ACS Poli a învins Ripensia în ultimul joc de verificare. Ionuț Popa...

ACS Poli a învins Ripensia în ultimul joc de verificare. Ionuț Popa a anunțat întăririle de pe ultima sută de metri GALERIE FOTO

1

Testul cu divizionara secundă Ripensia a fost ultimul înaintea startului Ligii I pentru ACS Poli. Echipa de eșalon superior s-a impus clar cu 4-1 (2-0) și are un bilanț pozitiv în teste. Ionuț Popa a mizat azi în premieră pe Andrei Enescu, mijlocaș care alături de georgianul Akaki Khubutia se alătură sigur lui Artean și compania. Ugandezul Mahadi Kayondo rămâne și el la Timișoara.

ACS Poli s-a săturat de drumuri, după Sibiu și Belgrad și-a anulat meciul din Ungaria, cu Kisvarda. Astfel, duelul cu ”Ripi” a fost ultima verificare a iernii înainte de întâlnirea cu Sepsi, din campionat.

Surpriza din primul 11 al gazdelor a fost reprezentată de Enescu. Mijlocaș cu trecut solid în prima ligă și evoluție pe măsură. Scorul a fost deschis pe terenul ”Adrian Stoicov” de către Drăghici, cu capul, în minutul 9, chiar din centrarea noului mijlocaș. Scorul pauzei a fost stabilit de același Tavi Drăghici, oarecum norocos, atacantul împingând balonul în poartă dintre picioarele unui adversar. Inițial Artean șutase la poartă.

Jucătorii celor două timișorene nu s-au menajat deloc. Au fost și câteva intrări peste limită și mici îmbrânceli între cele două tabere. Rămas la Ripensia, Mediop a trimis periculos în minutul 56, Curileac reușind să devieze în bară. Golul a picat tot în poarta roș-galbenilor la o fază între ”nou intrați”. Tânărul Contra a trimis în picioarele lui Kayondo și atacantul african al gazdelor a făcut 3-0. Cu 20 de minute înainte de final Artean a dus scorul la 4-0, cu un șut din marginea careului. Reușita de onoare a oaspeților a aparținut lui Mediop Ndiaye. La prima mișcare a anului pentru el, senegalezul aflat la un moment dat în tratative chiar cu ACS Poli, a marcat dintr-o lovitură liberă în minutul 85. Faza fixă a fost dictată după o intrat tare a lui Bocșan din postura de ultim apărător, fapt pentru care acesta a și văzut cartonașul roșu.

ACS Poli a încheiat astfel pozitiv perioada testelor. Cu patru victorii (1-0 cu Ghiroda, 4-0 cu Sebiș, 2-1 cu FK Vozdovac și 4-1 cu Ripensia) și un eșec (0-3 cu Hermannstadt). Rămân însă destule semne de întrebare pentru Popa, tehnicianul având în continuare mulți absenți din cauze medicale, în vederea deplasării de la Ploiești pentru duelul cu Sepsi Sf. Gheorghe (2 februarie, ora 18).

ACS Poli Timișoara: Curileac (70 Straton) – Străuț (73 Radu), Melinte, Șeroni (65 Bocșan), Neagu (70 Murariu) – Artean, Zaluschi (78, Cochintu) – Ciucur (46 Popovici), Enescu (65 Croitoru), Velcotă (46 Doman) – Drăghici (65 Kayondo). Antrenor: Ionuț Popa.

Ripensia Timișoara: Munteanu – Vlădia, Burdeț, Apro, C. Toma – Livan, Mânecan, Zurbagiu, Ungureanu – Matiș, Dumiter. Au mai intrat: M. Contra – Semeniuc, M. Toma, Horcea, An. Popescu, Codrean, Tudor, Stoi, Neamțu, Mediop și Bobină. Antrenor: Paul Codrea.

Khubutia, pe ultima sută. Popa și-ar mai fi dorit un vârf

Lucrurile au început să se lămurească în privința noilor veniți. Pe lângă Popovici și Zaluschi, ACS Poli s-a înțeles cu Enescu și Khubutia. Andrei Enescu (30 de ani) a jucat ultima dată la Ethnikos Achnas, în prima ligă din Cipru. În acest sezon a avut 17 apariții și a marcat două goluri.

Mijlocaș central de meserie acesta a mai trecut în țară pe la CSM Iași, Gaz Metan, Vaslui și Gloria Bistrița. Iar Akaki Khubutia (31 de ani) vine liber de contract după ce s-a despărțit la finele lui octombrie 2017 de Gaz Metan. Singura echipă din România la care a mai evoluat în două rânduri. Fundașul central a avut până la acel moment 12 apariții și marcase un gol pentru medieșeni, în eșecul 1-2 cu Voluntari. De asemenea va fi păstra atacantul ugandez Mahadi Kayondo (21 ani, ex-Durban). Zoran Radu ar putea fi redirecționat către o echipă din Liga a II-a, în timp ce tunisianul Alaa Bouslimi și sud-africanul Ntombela Khanya nu l-au mulțumit pe Popa. Acesta și-ar mai fi dorit un atacant nigerian, prea scump deocamdată pentru timișoreni.

”A fost ultimul joc. Echipa e obosită acum pentru că am avut trei jocuri în trei zile, dintre care două deplasări lungi. La Sibiu și la Belgrad. Băieții s-au descurcat bine în special în ultimele două jocuri. Mai ales ieri, când am jucat cu locul 6 din Serbia. Din păcate nu am reușit să cristalizez un prim 11 pentru prima etapă, atât Munteanu, cât și Cânu, lipsesc din antrenamentul echipei, fac separat. Sper să revină și Akaki și împreună cu noul venit azi, Enescu, să facem o echipă bună… O să vorbesc cu patronul lui Radu, s-a pregătit cu noi, la momentul acesta cred că poate juca sigur la nivelul ligii secunde, m-a întrebat de el azi o altă echipă din B. Sper să facă un pas și mai târziu în Liga I. Bouslimi nu a convins în ultimele două jocuri, așteptam mai mult de la el. Am cerut un număr 9, am discutat cu un jucător din naționala Nigeriei, nu puteam achita salariul, purtăm tratative”, a declarat Ionuț Popa.