Surprize pentru iubitorii de artă la Festivalul Euroregional de Teatru Timişoara –...

Surprize pentru iubitorii de artă la Festivalul Euroregional de Teatru Timişoara – TESZT. Vezi programul evenimentului

0
DISTRIBUIȚI
Foto: Biro Marton

Sălile teatrului maghiar „Csiky Gergely” şi ale Cercului Militar Timişoara vor găzdui, în perioada 20-27 mai, Festivalul Euroregional de Teatru Timişoara – TESZT, aflat la a XI-a ediţie. Acesta reuneşte atât spectacole convenţionale şi alternative, cât şi dans contemporan, performance-uri bazate pe videomapping şi o instalaţie multimedia, urmărind să surprindă tendinţele relevante de pe scenele europene ale ultimilor ani.

Prioritatea festivalului este aceea de a prezenta cele mai bune spectacole puse în scenă recent în regiunea DKMT, cu accent pe teatrele din Ungaria şi din ţările fostei Iugoslavii, dar va include şi spectacole jucate în vestul Europei. Fiecare spectacol va fi urmat de discuţii cu artiştii, publicul având ocazia de a pune întrebări şi de a afla detalii legate de felul în care s-a născut spectacolul respectiv şi va fi organizat un workshop de dans contemporan coordonat de Toula Limnaios şi dansatorii trupei sale din Berlin.

Noutatea acestei ediţii este adusă de programul „Xtensions”, care se va desfăşura în parteneriat cu Asociaţia Timişoara Capitală Europeană a Culturii 2021 şi va prezenta spectacole – cele mai multe în aer liber – la care publicul va avea acces gratuit.

Programul principal al festivalului va fi deschis de spectacolul „Rabenthal”, pus în scenă de Radu Afrim la teatrul maghiar timişorean, care va aduce în faţa publicului şi musicalul „Dansând în noapte”. Actorii teatrului din Pristina vor fi prezenţi cu incitanta piesă „Un spectacol cu patru actori şi nişte porci şi nişte vaci şi nişte cai şi un prim-ministru şi o vacă Milka şi nişte inspectori locali şi internaţionali”, iar Kokan Mladenović este regizorul spectacolului „Jami district”, o coproducţie a câtorva teatre din Serbia, Ungaria şi Muntenegru şi a piesei „Norul cu pantaloni”, prezentat de teatrul „Kosztolányi Dezsö” din Subotica. Trupa maghiară a Teatrului Naţional din acelaşi oraş va fi prezentă la Timişoara cu spectacolul „Hernie de disc”. Toula Limnaios va aduce pe scenă conceptul coregrafic „tempus fugit”, iar actorii teatrului clasic „Ioan Slavici” din Arad vor fi interpreţii spectacolului „Oraşul nostru”. „Tótferi” va fi jucat de Trupa Secretă din Budapesta, iar Orianthéâtre din Franţa va aduce la Timişoara spectacolul de dans KA-F-KA, a cărui coregrafie este semnată de Mehdi Farajpour.

Din Ungaria va mai veni o trupă de actori din Tatabánya cu spectacolul „Clasa noastră”, teatrul naţional din Zrenjanin va prezenta piesa „Zrenjanin” şi tot din Serbia va fi adus la festival spectacolul „Macho Men”.


Alte spectacole incluse în această ediţie sunt „Near Gone”, o coproducţie Two Destination Language realizată de Scoţia şi Bulgaria, „Această operă despre portocală”, semnată de Marco Chenevier din Italia, „Queendom” şi „Dificil” din Ungaria. „Coming out. Omagiu lui P.P. Pasolini” este o reprezentaţie prezentată de o trupă germană, teatrul „Koreja” din oraşul italian Lecce va prezenta spectacolul „Frame”, iar „Sculptures” este un concept al lui Ivo Dimcev din Bulgaria.

Programul Xtensions cuprinde spectacolele „Anima” din Germania, „NO/Nato” din Spania,  „Prinţul gălăgios al bucătăriei” din Olanda, iar în final, premiera „Altă zi cu soare”, prezentată de Asociaţia Solidart Timişoara.

Iată programul evenimentului:

Programul principal

Duminică, 20 mai 2018

19:00 Sala Mare

Deschidereaoficială a festivalului

TeatrulMaghiar de Stat „Csiky Gergely”, Timișoara (RO)

JörgGraser: Rabenthal

Regie: Radu Afrim

22:30 Sala Studio

SCHUBERTY KRAHL BAUER (DE)

Anima

Concept: Simon Bauer, Simon Krahl, RikeSchuberty

Luni, 21 mai 2018

17:00 Sala Mare

Qendra Multimedia, Priština (KS)

Jeton Neziraj: un spectacol cu patruactorișinișteporcișiniștevacișiniștecaiși un prim-ministruși o vacămilkașinișteinspectorilocalișiinternaționali

Regie: Blerta Neziraj

19:00 Sala de spectacole a CerculuiMilitar

TeatrulBitef / CzkTivat / Maszk / Think Tank Studio (SRB-HU-MNE)

Jami District

Regie: KokanMladenović

22:00 Sala Mare

TeatrulNațional Subotica, Trupamaghiară (SRB)

Ingrid Lausund: Hernie de disc

Regie: VeljkoMićunović

Marți, 22 mai 2018

17:00 și 21:00 Sala Studio

Trafó/ Trupa Secretă/ Producție Füge, Budapesta (HU)

Tótferi

Scris și regizat de Kárpáti Péter

19:00 Sala Mare

cie. toulalimnaios (DE)

tempus fugit

Concept/Coregrafie: ToulaLimnaios

Miercuri, 23 mai 2018

17:00 Sala Mare

Teatrul Clasic „IoanSlavici” Arad (RO)

Orașul nostru

Regie: Cristian Ban

19:00 Sala de Spectacole a Cercului Militar

Oriantheatre (FR)

KA-F-KA

Coregrafie: Mehdi Farajpour

21:00 Sala Mare

Teatrul „Kosztolányi Dezső” Subotica (SRB)

Norul cu pantaloni

Regie: Kokan Mladenović

Joi, 24 mai 2018

16:00 Sala Mare

Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara (RO)

Patrick Ellsworth: Dansând în noapte

Regie: Kocsárdi Levente

Musical de Vlaicu Golcea

19:00 Sala de Spectacole a Cercului Militar

Teatrul „Jászai Mari”, Tatabánya (HU)

Tadeusz Słobodzianek: Clasa noastră

Regie: GuelminoSándor

Vineri, 25 mai 2018

17:00 Sala Mare

Two Destination Language (SCT-BG)

Near Gone

Creat de Katherina Radevași Alister Lownie

19:00 Sala de Spectacole a CerculuiMilitar

TeatrulReflektor/E8 /TeatrulBitef (SRB)

Macho Men

Concept: Milena Bogavac și Vojislav Arsić

22:00 Sala Mare

Teatrul Național „Toša Jovanović” Zrenjanin (SRB)

Igor Štiks: Zrenjanin

Regie: Boris Liješević

Sâmbătă, 26 mai 2018

17:00 Sala Mare

Marco Chenevier/ALDES (IT)

Această operă despre portocală

Autor: Marco Chenevier

19:00 Sala de Spectacole a CerculuiMilitar

F.A.C.E. Szabó Visual Performing Arts Ensemble (DE)

Coming out. Omagiu lui P. P. Pasolini

Regie: Szabó Kristóf

22:00 Sala Mare

Veronika Szabó (HU)

Queendom

Regie: Veronika Szabó

Duminică, 27 mai 2018

17:00 Sala Mare

TeatrulKoreja, Lecce (IT)

Frame

Design și concept de Alessandro Serra

19:00 Sala de Spectacole a CerculuiMilitar

Teatrul Szkéné, Budapesta (HU)

HáyJános: Dificil

Regie: Bérczes László

22:00 Sala Mare

I-voDimcev (BG)

Sculptures

Concept: I-voDimcev

Mai multe detalii despre celelalte evenimente din cadrul festivalului găsiți aici 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.