Continuă coşmarul la ACS Poli: a fost învinsă la scor de Ghiroda...

Continuă coşmarul la ACS Poli: a fost învinsă la scor de Ghiroda în Cupă. Ripensia s-a calificat fără probleme în turul IV FOTO

0

ACS Poli a perdut azi la un scor umilitor în turul 3 al Cupei României. Fosta divizionară secundă, cu foarte mulţi juniori în teren, a fost călcată în picioare de colega de eşalon CSC Ghiroda, scor 1-6. Cealaltă formaţie din Timiş care a evoluat azi în competiţia K.O., Ripensia Timişoara, s-a calificat de asemenea en fanfare mai departe, după 4-0 pe terenul cărăşenilor de la Voinţa Lupac.

Cei care au mers pe Calea Lugojului pentru duelul lui ACS Poli din Cupă ar fi putut spune cuiva mai puţin abilitat că gazdele sunt cei care provin din eşaloanele superioare. După un început cu o remiză în Liga 3, elevii lui Pavel Velcotă, voluntar „principal” la prima echipă, au cedat rapid în faţa jucătorilor mai experimentaţi pregătiţi de Octavian Benga, fost „secund” la timişoreni când aceştia evoluau în elită.

Primul gol a venit în minutul 10, când sârbul Jovanic a executat un aut lung şi Baranyi a înscris cu capul. La următoare acţiune avea să fie 2-0 pentru Ghiroda. Baranyi reluând acum cu dreptul sub bară după un corner. A treia reuşită a fost a aceluiaşi atacant care la un moment dat se pregătea cu ACS Poli prin cantonamente. Tot cu capul a venit reuşita din minutul 23, la o fază aproape la indigo cu primul, doar că Bocşan, un alt ex-polist, a deviat la colţul lung pentru atacantul-căpitan. Acesta şi-a completat recitalul la poarta lui Mosoarcă, aşa cum îi stă bine unui vârf-golgheter, cu un gol şi cu piciorul stâng.

În repriza secundă galben-albaştrii au redus turaţia dar au marcat rapid. Minutul 50 putea aduce un gol special după un penalty obţinut de Mancaş, dar acesta şi Baranyi nu au putut să-i copieze până la capăt pe Messi şi Suarez, primul a mişcat balonul, dar Mosoarcă s-a prins de intenţie şi l-a blocat pe al doilea jucător. La faza următoare prin Ionuţ Ianc, din apropiere. Oaspeţii au redus din diferenţă prin nou intratul Buga. În minutul 68 Ianc a rămas din nou liber să finalizeze cum doreşte şi a închis tabela!

ACS Poli debutase în C cu 1-1 la Fortuna Becicherecu Mic, dar clubul timişorean aflat în insolvenţă are perspective tot mai sumbre până la finele anului. De partea cealaltă, Ghiroda o eliminase pe Dumbrăviţa în turul anterior şi a debutat în campionat cu un 3-1 în faţa Cermeiului (jud. Arad).

CSC Ghiroda: Sipos – Şofran, Jovanic, Bocşan (70, Goţa), Sabău – Herci (46, Jichici), Ianc, Bâte – Mancaş, Baranyi (cpt.), Ghinescu (46, Silaghi). Antrenor: Octavian Benga.

ACS Poli: Mosoarcă – Sporin, Iovanovici, Podină, L. Codrea (33, Taşcă) – Dorobanțu – Românu, Oprea (cpt., 52, M. Buga), Ochea, Iseini – Pădurariu (46, Daminescu). Antrenor: Pavel Velcotă.

„Respectăm competiţia, este al treilea tur trecut în Cupa României. Suntem pe un drum bun, sunt mulţumit în mare parte de jucători. Avem patru meciuri oficiale, patru victorii. Trebuie să rămânem cu capul pe umeri, încă mai avem lucruri de pus la punct, avem anumite slăbiciuni, suntem totuşi la început, sper ca de la etapă la etapă să punem ceva în plus. E o victorie foarte clară cu fosta mea echipă… Aş putea spune că mă bucur şi nu mă bucur, îmi pare rău de ei că s-a ajuns în această situaţie şi orice ar fi toată viaţa o să rămân un polist.

Am fost trei ani ca jucător, opt ani la Centru, patru la echipa mare, nimic nu mai poate schimba sângele meu. Sper din tot sufletul să-şi revină clubul, dar din ce prevăd şansele sunt foarte reduse”, a spus după joc Octavian Benga, antrenorul Ghirodei.

„A fost un meci pe care l-am abordat cu opt juniori în teren, un meci de Cupă în care am dat şanse… ţinând cont că vinerea viitoare avem un meci important acasă, am căutat să menajăm unii dintre jucătorii noştri titulari. Noi avem probleme serioase în apărare. Am propus să aducem cel puţin un fundaş central şi un portar. Până în 4 septembrie mai e timp, am cerut, nu se vede nicio mişcare în acest moment, sper ca lucrurile să se remedieze în timp, dar copiii aceştia care au terminat anul trecut junioratul la 19 şi 17 ani, în continuare nu sunt pregătiţi pentru Liga 3 la nivelul pe care ni-l dorim noi. Eu sunt interimar până când clubul găseşte un antrenor care să preia echipa”, a declarat Pavel Velcotă, tehnicianul lui ACS Poli.

„Ripi”, plimbare în Banatul Montan

Ripensia Timişoara s-a calificat în faţa Voinţei Lupac, campioana Caraşului rămasă însă doar în D, cu scorul de 4-0 în deplasare, la pauză înregistrându-se acelaşi rezultat. Antrenorul Alexandru Pelici a folosit mai mulţi jucători care nu au evoluat în duelul cu UTA. Golda a deschis scorul în minutul 12 din centrarea lui Popa. Peste şapte minute Popa a punctat dintr-un penalty obţinut de Fotescu, apoi Neagu a trimis la vinclu în minutul 30 pentru 3-0. În fine, ultima reuşită i-a aparţinut juniorului Vasluian (min. 44).

O altă echipă din zonă care a evoluat în turul III azi, UTA, s-a impus la Lipova cu 1-0. Reşiţa joacă mâine la Petrila. În faza următoare vor intra în competiţie şi restul divizionarelor secunde, inclusiv ASU Poli.

Ripensia: Mociu – A. Popa, Ţieranu, Tînc, Monea – Burdeţ, Neagu (’75, Tudorache) – Fotescu (’55, Lungu), Vasluian, Golda (’68, Voinea) – Staicu.