Informatica a încheiat anul cu o victorie aşteptată în faţa ultimei clasate....

Informatica a încheiat anul cu o victorie aşteptată în faţa ultimei clasate. Jucătorii lui Vali Ilaş au urcat pe podium

0

CS Informatica a încheiat pozitiv anul 2019, cu o victorie în faţa „lanternei” Clujana Cluj-Napoca.

A fost 6-1 pentru timişoreni, într-un joc fără prea multe emoţii în privinţa învingătoarei.

Informatica a început în formula: Voin – Cojocaru, Ant. Montero, Ristic, Milovac. Cel din urmă a deschis scorul după cinci minute după o schemă la o fază fixă. Iulian Cojocaru a făcut 2-0 cu o reluare din apropiere. Iar imediat scorul a căpătat proporţii după un nou gol al golgheterului sârb Milovac.

Clujenii au reuşit până la pauză să echilibreze cât de cât disputa. Dar la reluare tot gazdele au punctat primele, prin Ristic. Oaspeţii au profitat de o eroare şi au redus din diferenţă prin Leahu cu un şut în vinclu, dar tabela avea să indice curând tot patru goluri diferenţă. Antonio Montero a marcat și el iar Milovac a reușit hattrick-ul. S-a încheiat 6-1 şi Informatica iernează pe locul 3, la egalitate de puncte cu Dunărea Călăraşi (ambele 16), prima adversară din 2020, dar cu un golaveraj uşor superior.

Informatica stă în etapa a 12-a, astfel că pot pierde locul 3 pentru iarnă, dar vor da piept cu Dunărea pe 19 ianuarie.