Vestul ţării are din nou reprezentantă în Liga I. UTA a promovat...

Vestul ţării are din nou reprezentantă în Liga I. UTA a promovat alături de FC Argeş la capătul unui play-off dramatic până în final

1

Dramatism extrem în play-off-ul inedit al Ligii 2. Aradul a revenit în elită după 12 ani prin noua UTA, care a remizat la Piteşti cu FC Argeş în ultima etapă. Gazdele au avut de aşteptat în acelaşi timp ultima fază a partidei Rapid – Turris (1-1) pentru a fi confirmaţi la rândul lor în Liga I, de pe poziţia secundă.

Arădenii au avut de suferit în ciuda avansului mare din sezonul regular.

Înjumătăţirea punctelor şi nereuşitele de pe teren propriu au făcut ca partida din Trivale să fie decisivă. UTA şi-a făcut aparent meciul mai uşor, căci Ioniţă a înscris din penalty pentru 1-0 în favoarea arădenilor la pauză. Partea secundă însă a început şi cu un gol în dreptul alb-violeţilor argeşeni, care au egalat prin R. Matiş şi apoi au căutat victoria pentru a nu depinde nici ei de alte rezultate.

Mioveniul părea ieşit complet din cărţile promovării după eşecul de acasă cu Petrolul, scor 1-2. Iar în acelaşi timp, al treilea joc disputat concomitent Rapid – Turris Tr. Măgurele a avut parte de dramatism până în ultimele clipe. Echipa din Teleorman a condus cu 1-0 până în minutul 90+6. Giuleştenii, care aveau nevoie de victorie pentru a ajunge pe loc de baraj, au egalat prin ex-arădeanul Jorza şi au adus bucurie… piteştenilor. În acelaşi timp s-au bucurat şi cei din Mioveni, are ocupă locul 3 de baraj şi vor avea teoretic o misiune dificilă la baraj cu locul 12 din Liga I. Nu e exclus ca forurile conducătoare să decidă însă în această vară şi mărirea numărului de echipe din elită, de la 14 la 16… De remarcat că în cele 15 meciuri ale play-off-ului gazdele nu au obţinut nicio victorie!

Vestul ţării revine astfel în Liga I prin alb-roşii, la puţin peste doi ani distanţă de la retrogradarea lui ACS Poli Timişoara, ultima formaţie din zonă cu prezenţe pe prima scenă.