Debut de coşmar pentru Ripensia în noul sezon. Roş-galbenii au cedat la...

Debut de coşmar pentru Ripensia în noul sezon. Roş-galbenii au cedat la scor în restanţa cu FC U Craiova

0

Amânarea datei iniţiale a meciului cu oltenii şi lipsa unui joc în etapa a doua nu au fost de bun augur pentru elevii lui Cosmin Petruescu. Ripensia Timişoara a pierdut în această seară fără drept de apel la Severin cu nou promovata FC Universitatea Craiova 1948, scor 1-4. Zarurile păreau aruncate încă din prima repriză, după ce gazdele au marcat trei goluri spectaculoase.

Cazurile de coronavirus anunţate de „juveţi” în prima etapă au fost privite cu suspiciune dinspre Bega, mai ales că Nicolo Napoli abia preluase banca craiovenilor „lui Mititelu”. Meciul din runa întâi s-a jucat azi iar încă din primele minute oltenii au descoperit găurile din defensiva timişoreană, una fragilă şi în sezonul trecut. Totuşi, golurile au venit mai întâi prin execuţii aproape fantastice, de la distanţă. Dragoş Albu a nimerit vinclul din stânga lui Dobre, care a intervenit tardiv în minutul 15.

Tânărului portar nu i se pot imputa însă multe. Peste doar şase minute Călin Cristea a marcat şi el cu ajutorul barei din lovitură liberă. La 0-2 ripensiştii au încercat să echilibreze disputa, amfitrionii făcând şi ei un mic pas în spate. Dar cu şapte minute înaintea pauzei a venit rândul lui Andrei Ciolacu să marcheze cu o execuţie superbă.

„Conferenţiarul” a făcut trei schimbări dintr-un foc la pauză şi Ripensia încerca să-şi apere onoarea în partea secundă. O nouă greşeală, de această dată a lui V. Macriţchii a dus la contraatacul lui Zimţa, care putea să marcheze şi mai devreme, dar în minutul 62 a demonstrat că nu e individualist şi i-a oferit pe tavă „dubla” lui Ciolacu. Atacantul marcând simplu de lângă acelaşi jucător moldovean. Mihai Ene a mai schimbat estetic jocul timişorenilor, dar singura reuşita a lui „Ripi” a venit pe final dintr-un penalty. Tudorache, un alt nou intrat, a fost împins şi T. Călin a transformat în minutul 82. Fără emoţii deosebite, Diakite, de la gazde, a încasat un „roşu” direct pentru că l-a faultat pe Popovici trei minute mai târziu, căpitanul vizitatorilor ar fi scăpat singur spre poartă.

Ripensia pierde aşadar în mult aşteptatul start de sezon. Un 1-4 usturător într-un început extrem de dificil, căci peste şase zile roş-galbenii joacă în fief-ul Petrolului.

FC „U” Craiova 1948: R. Popa – Diallo (79, Negru), Gugu (cpt.), Diakite, Huyghebaert – Anghelina, D. Albu (55, Zimța), C. Cristea – Ciolacu, Cl. Bălan (55, Raicea), R. Răducanu. Pe bancă: Mogoșanu – Gîț, Vl. Pop, Al. Munteanu, Blidar, V. Munteanu. Antrenor: Nicolo Napoli

Ripensia: Dobre – An. Macrițchii, Țieranu (46, Sîrbu), Burdeț, Gladun (79, Maric) – V. Macrițchii, T. Călin, Al. Neagu (68, Stoi) – Popovici (cpt.), Sokovic (46, M. Ene), Urvanțev (46, Vl. Tudorache). Pe bancă: Mociu – G. Neacșu, Golda, Vasluian. Antrenor: Cosmin Petruescu