SCM Politehnica a trecut greu de fostul ”sparring partner” din Oradea

0

SCM Politehnica Timișoara a câștigat jocul cu CSM Oradea din runda a 21-a a Ligii Zimbrilor, scor 27-25.

La pauză, ultima clasată, cu zero puncte, conducea în sala ”Constantin Jude” cu 14-12!

Altădată un partener lejer de amicale, echipa bihoreană a fost o nucă tare pentru alb-violeți, care cotinuă să se chinuie în zona pozițiilor de baraj de supraviețuire în elită. Oradea a avut chiar un avantaj uluitor de patru goluri, pe finalul primei părți, scor 14-10, dar gazdele au început să recupereze teren din acel moment.

La reluare, Poli a luat jocul mai în serios, dar i-au trebuit minute bune pentru a prelua ”hățurile” jocului. Chiar și așa, până la urmă, timișorenii pregătiți de Mișa Rohozneanu au bifat victoria, ajungând la 22 de puncte în clasament și echipa bănățeană urcă temporar cel puțin, pe locul 10.

În runda viitoare, sâmbătă, 25 martie, Poli joacă în fieful celor de la Baia Mare – a treia clasată.