SCM Timişoara a pierdut primul amical după lunga pauză de la baschet....

SCM Timişoara a pierdut primul amical după lunga pauză de la baschet. „Leii” au fost învinşi în Serbia de U-BT Cluj

0

Baschetbaliştii alb-violeţi au disputat ieri seară primul test din presezon. Meciul disputat la Novi Becej, peste graniţă, s-a încheiat cu succesul colegei din Liga Naţională – U-BT Cluj -Napoca, scor 75-50.

Astăzi, SCM Timişoara dispută un nou amical în Serbia, pe terenul celor de la KK Vrşeţ.

La pauza jocului cu ardelenii tabela arăta o diferenţă de opt puncte în favoarea adversarilor: 31-39. „A fost un test ca o mană cerească pentru noi, având în vedere că după şase luni şi jumătate am avut posibilitatea să jucăm baschet din nou. A fost un meci cu două reprize diametral opuse. În prima a fost destul de bine, sfertul al treilea a fost unul foarte slab, iar sfertul al patrulea echilibrat. Pentru asemenea situaţii există meciurile de verificare. Avem de muncit la foarte multe aspecte din joc. În această perioadă întotdeauna un lucru este cert, toţi arată mai bine la antrenament decât la meci. Doresc mult succes echipei din Cluj, îi doresc să se califice în grupele principale din Champions League. Mă bucur că am putut să ajutăm jucând acest meci, care nu a venit la un moment foarte prielnic pentru noi, dar, repet, mă bucur pentru faptul că am avut un meci amical, deoarece pe teritoriul României nu putem juca”, a declarat Dragan Petricevic, tehnicianul SCM-ului.