Ripensia, doar o remiză cu Pandurii în „revanşă”. E ultima zi a...

Ripensia, doar o remiză cu Pandurii în „revanşă”. E ultima zi a stagiului centralizat pentru roş-galbeni

0

Ripensia nu a reuşit să bată „lanterna” Ligii 2, Pandurii Târgu Jiu, la „rejucare”. Dacă la Urseni a fost 4-0 pentru roş-galbeni, în jocul de astăzi de pe sinteticul Bazei 2, gorjenii le-au ţinut piept elevilor lui Cosmin Petruescu şi cu puţin noroc au încheiat la egalitate, scor 4-4.

După ce ieri au pierdut, scor 1-2 cu Reşiţa, într-un meci stabilit iniţial în afara oraşului. Ripensiştii şi-au continuat seria de jocuri amicale la foc automat din perioada cantonamentului cu un duel cu repetiţie în faţa celor de la Pandurii.

Alex Popovici a deschis scorul devreme (min.

7), dar gorjenii au replicat prin Acosta (15). La pauză avea să fie 2-1 pentru timişoreni, graţie reuşitei lui Golda din centrarea lui Fridrich (32). La reluare însă elevii lui Călin Cojocaru au dat o replică bună. Velcotă, fostul junior al lui ACS Poli, a egalat iarăşi în minutul 50, pentru ca, peste doar două minute, Acosta să-şi ducă echipa în avantaj în premieră în duelurile cu echipele de pe Bega în teste. Puţin după o oră de joc s-a făcut 3-3, faza reuşitei de 2-1 fiind repetată, tot cu Golda marcator. Oaspeţii au mai trecut apoi o dată la conducere, prin golul unui alt jucător crescut în Capitala Banatului – Daniel Filip (69). Rezultatul final s-a consfinţit însă în minutul 82, printr-un gol frumos marca Popovici. Putea fi 5-4 pentru „Ripi” în minutul 90+4, dar sârbul Sokovic a irosit o lovitură de pedeapsă.

Ripesia îşi încheie azi totodată cantonamentul de la Buziaş şi va continua seria partidelor de verificare până la startul sezonului, programat în jurul datei de 20 februarie.

Ripensia: Miklos – Marić, Bain, V. Macrițchii, Fridrich – Coulibaly, M. Ene – Popovici, Golda, Tudorache – Pădurariu. Au mai intrat: Velcea jr. – Sturzu, Lalić, Stoi, Soković, Piftor, Neagu și Vasluian. Antrenor: Cosmin Petruescu.

Ripensia a disputat până acum şapte amicale, celelalte fiind cu: Fortuna Becicherecu Mic (scor 5-1), Avântul Periam (8-1), Crişul Chişineu Criş (4-3), tot cu Pandurii Tg. Jiu (4-0), Şoimii Lipova (2-1) şi CSM Reşiţa (1-2).