Ripensia s-a impus fără mari probleme la Techirghiol, cu Unirea

0

Ripensia Timişoara adună puncte la nivelul Ligii 2. Roş-galbenii s-au impus azi pe terenul Unirii Constanţa, scor 2-0, prin golurile lui Mitrov şi Ernest.

„Ripi”, cu destule absenţe, a avut parte de un sfert de oră foarte bun la Techirghiol.

Puştiul Zoran Mitrov a deschis scorul chiar în minutul 15, cu un şut de senzaţie de la mare distanţă! Nici bine nu au repus dobrogenii mingea de la centru şi o eroare defensivă a făcut ca Emmanuel Ernest să majoreze diferenţa la două goluri in favoarea bănăţenilor.

Unirea, echipă cu mulţi tineri din Academia FCSB a luptat apoi să echilibreze jocul şi parţial a reuşit. Ripensia putea totuşi marca şi pentru 3-0 dar un atac purtat de Ernest şi Golda a fost irosit de cel din urmă.

Echipa pregătită de Florin Fabian are acum 17 puncte şi se află pe locul 11.

Unirea Constanța: Udrea – Carabela, Gogor, Bobaru, Șuteu, Ciuciulete, L. Ardelean (cpt.), Ad. Niță, Șerbănescu, Chirițoiu, Jerdea. Antrenor: Leonard Strizu

Ripensia Timişoara: I. Rus – Sturzu, Țieranu, R. Rogac (cpt.), Gladun – V. Macrițchii, Vidrăsan (65, Stoi), Coulibaly – Mitrov, Golda, Ernest (65, Sokovic). Antrenor: Florin Fabian.