Adrian Ungur l-a învins pe moldoveanul Radu Albot în primul tur al...

Adrian Ungur l-a învins pe moldoveanul Radu Albot în primul tur al BRD Timişoara Challenger. Vezi ce a declarat după meci GALERIE FOTO

0
<

p>tenis13_resize

Adrian Ungur, favoritul numărul unu al turneului de tenis BRD Timişoara Challenger, a câştigat meciul cu Radu Albot din primul tur la scorul de 6-4, 7-6. Ungur a avut nevoie de peste o oră şi jumătate să îl învingă pe jucătorul de tenis din Republica Moldova, cotat ca favoritul numărul 11 al turneului.

Radu Albot nu a cedat uşor în faţa lui Adrian Ungur şi s-a văzut din reacţiile sale că şi-a dorit să producă o surpriză în prima zi a meciurilor de pe tabloul principal. În primul set, după ce Ungur a făcut al doilea break şi conducea cu 5-2, Albot a dat cu racheta de pământ. Setul s-a terminat 6-4 cu ultimul game adjudecat la zero de Ungur. A urmat însă un set al doilea mai dificil pentru român. Cei doi tenismeni au ajuns la 3-3 la game-uri, după care Albot a preluat conducerea cu 4-3, respectiv 5-4. Situaţia s-a egalat şi Ungur a dus setul în tie-break. Aici, lupta pentru fiecare punct s-a terminat la 6-4, iar Ungur va juca în turul al doilea cu italianul Lorenzo Giustino, venit din calificări.

„Sincer, mă aşteptam să am un meci greu, îl ştiam pe Albot, am mai jucat cu el acum două-trei luni şi tot aşa, l-am bătut în două seturi, dar două seturi strânse. Astăzi după primul set mă aşteptam să câştig mai uşor, am avut 3-1, 0-40, un break, dar aşa e în tenis, vorba aceea. Mi-am complicat singur viaţa, dar mă bucur că am reuşit să câştig în două seturi până la urmă. Tie-break-ul a fost ciudat, sincer, am jucat ambii prost tie-brek-ul, dar el se vede că a jucat un pic mai prost ca mine. Pot spune că sunt mulţumit de serviciu, am servit destul de consistent, am dat şi aşi, ceea ce nu prea mă aşteptam. Concentrarea nu prea m-a ţinut. L-am văzut pe Giustino, a jucat pe un teren alăturat, este un jucător bun, solid, venit din calificări, a câştigat trei-patru meciuri la rând, deci un jucător cu încredere care nu trebuie subestimat”, a declarat Adrian Ungur după meci.

Astăzi, ceilaţi doi români de la simplu au fost eliminaţi. Este vorba de  Petru Alexandru Luncanu şi Vladi Victor Cornea, tenismeni care primiseră wildcarduri. La dublu, perechea formată din timişoreanul Dragoş Mîrtea şi americanul Wayne Odesnik a mers mai departe. Iată rezultatele complete:

Simplu – Primul tur
[1] A Ungur (ROU) d R Albot (MDA) 64 76(4)