SCM Timişoara, lideră de grupă europeană. „Leii” i-au învins şi pe slovacii...

SCM Timişoara, lideră de grupă europeană. „Leii” i-au învins şi pe slovacii de la Spišskí Rytieri în Alpe Adria Cup

0

„Leii din Banat” au câştigat în această seară jocul disputat în eurocupe acasă după un deceniu.

SCM OHMA Mozzart Bet Timişoara a învins-o pe Spišskí Rytieri fără drept de apel: 106-72, în neatractiva sală „Constantin Jude”. Prin acest succes alb-violeţii domină clar grupa D din Alpe Adria Cup, unde a întregistrat trei succese din tot atâtea posibile.

Primul sfert a fost acontat cu 29-23. Al doilea a fost şi mai clar în favoarea gazdelor (31-11) şi prin urmare un avantaj confortabil la pauză: 60-34. Chiar şi fără stres, „leii” şi-au acontat şi ultimele două sferturi: 26-21, respectiv 20-17, prilej cu care au prins minute bune şi jucătorii tineri ai bănăţenilor.

Oaspeţii s-au prezentat cu doar opt jucători apţi şi rotaţia scurtă s-a văzut. Adam Antoni, cu 17 puncte, a fost principalul marcator al slovacilor. Americanul Eric McClellan a fost coşgheterul partidei, cu 23 de puncte. Ceilalţi realizatori ai „leilor” au fost: Gajic 12 pt., Schipor 8, Kesar 8, Djokovic 9, Mirkovic 11, Năsturescu 6, Stanciu 11, Lazar 10 şi E. Petrescu 8.

Cele două se reîntâlnesc în Slovacia tocmai pe 23 noiembrie. Pentru timişoreni urmează duelul de LNB tot acasă, duminică, de la ora 18.00, cu CSM Oradea.