Final de drum pentru CSM Lugoj în Challenge Cup. Timişencele au fost...

Final de drum pentru CSM Lugoj în Challenge Cup. Timişencele au fost învinse şi în returul din Turcia

0

CSM Lugoj, finalistă în CEV Challenge Cup la volei feminin în stagiunea trecută, a încheiat ediţia 2023-24 a competiţiei continentale în sferturi.

Timişencele au fost eliminate după două manşe cedat în faţa puternicei Nilufer Belediyespor Bursa. După 1-3 acasă, ieri seară a fost 0-3 în returul din Turcia.

Bănăţencele au fost aproape de adversare în primele două seturi foarte disputate. Primul s-a încheiat cu 25-22 pentru gazdele din Bursa iar al doilea a fost câştigat la -20. La 2-0 pentru Nilufer era deja clar că echipa turcă va merge mai departe. În ultimul set scorul a fost 25-11 în favoarea reprezentantei unuia dintre cele mai puternice campionate de volei.

În aceeaşi fază a competiţiei, Voluntariul a fost eliminat de Novara. Pentru CSM a rămas lupta de pe plan intern. Lugojencele sunt pe locul 3 în A1 şi joacă peste două zile la Târgovişte.