Sfert românesc cu Adrian Ungur şi Victor Crivoi la BRD Timişoara Challenger....

Sfert românesc cu Adrian Ungur şi Victor Crivoi la BRD Timişoara Challenger. Marius Copil eliminat din turul doi

0

tenis01_resize

Adrian Ungur şi Victor Crivoi au trecut de turul doi al BRD Timişoara Challenger. Ungur, favoritul numărul unu a avut un meci dificil cu italianul Lorenzo Giustino. Tot un italian, Simone Vagnozzi, l-a eliminat pe Marius Copil, care după finala de la Arad se opreşte la Timişoara după doar două partide.

Primul român care a jucat joi a fost Victor Crivoi, favoritul numărul 17, care a jucat cu austriacul Michael Linzer, venit din calificări. Românul s-a impus cu 6-3, 6-4 după un meci de o oră şi jumătate. Crivoi a spus că meciul i s-a părut mai dificil decât cel din primul tur cu cehul Dusan Lojda. „Nu ştiam exact cum joacă Linzer, e agresiv în spatele liniei de fund,încearcă lovituri extraordinare, ştiam că trebuie să îi atac serviciul doi. I-au intrat câteva retururi bune, am rupt echilibrul cu un singur break şi am reuşit să îmi menţine serviciul. Am avut acum la sfârşit câteva game-uri importante când puteam să fac re-break, dar am riscat, mi-au intrat şi am reuşit să câştig. Dacă se lungea meciul poate altfel era rezultatul, e foarte cald astăzi. A fost un pic mai greu azi, din ce în ce mai greu. Am şi un meci dificil după-amiază la dublu, sunt două meicuri pe zi, dar asta e. Abia aştept sfertul cu Ungur. El este principalul favorit, e din primii 100, eu n-am nimic de pierdut la acest meci. Voi încerca să îmi ridic nivelul jocului, să învâţ ceva din meciul de mâine să de ce nu, să şi câştig. Este foarte greu de jucat cu fabroma în spate, dar asta sunt condiţiile, trebuie să ne adaptăm”, a declarat Victor Crivoi pentru Pressalert. Crivoi continuă lupta şi la dublu alături de moldoveanul Radu Albot

Adrian Ungur a avut un meci neaştepat de lung cu Lorenzo Giustino, alt sportiv venit din calificări.

Scorul finala  fost 6-7, 6-0, 6-2. Ungur şi-a intrat mai greu în ritm, astfel că italianul a luat tie-break-ul la 5. În următorul set favoritul numărul unu nu i-a lăsat şanse adversarului, care nu a mai găsit forţa să revină în setul decisiv. Marius Copil nu a mai reuţit să ajungă alături de conaţionalii săi în sferturi. Italianul Simone Vagnozzi, cotat favoritul 21 al turneului, l-a învins în două seturi pe Copil, care venea după meciul de trei ore de ieri cu Melzer. Copil a avut 5-2 în primul set,dar şi-a pierdut avantajul şi s-a ajuns în tie-break câştigat la limită, 7-6 de Vagnozzi. În setul al doilea, Copil nu a mai rezistat şi a cedat cu 6-3.

O altă surpriză a zilei a fost eliminarea favoritului numărul 2, americanul Wayne Odesnik, eliminat de favoritul 12, francezul Jonathan Eysseric. Iată rezulttele complete ale zilei: