Un singur echipaj din Timiş a terminat Raliul Aradului

0

raliu18_resize

Echipajul format din Cornel Gârdean şi Mihai Ciurea a fost singurul dintre cele trei din Timişoara care a terminat ieri Raliul Aradului, a şasea etapă a Campionatului Naţional de Raliuri Dunlop. Cei doi de la CB Rally Vest au concurat la clasa 9 cu o Dacia Logan şi au terminat pe locul 22 în ierarhia finală formată din 27 de echipaje.

La Raliul Aradului au participat trei echipaje din Timişoara.

Gârdean şi Ciurea au terminat cu timpul de 01:56:24,4, suficient pentru locul 22 în clasamentul general. În ierarhia clasei, timişorenii au fost pe locul 10 din 14. De asemenea, de la Big Racing Team au participat Bogdan Stanoiev-Călin Maier, care au concurat la clasa 11 cu un Subaru Imprezza, dar au abandonat chiar la prima din cele 13 probe superspeciale ale Raliului din judeţul vecin. De asemenea, tot la clasa 11, de la CB Rally Vest, au concurat Bogdan Cuzma-Dănuţ Haţigan, pe un Renault Clio RS, echipaj care a abandonat după proba 9. Raliul Aradului a fost câştigat de Francois Delecour, liderul ierarhiei în Campionatul Naţional de Raliuri. Majoritatea probelor s-au desfăşurat sâmbătă, în jurul Lipovei, iar duminică au avut loc două probe superspeciale în preajma Atrium Mall, sponsorul cursei. Raliul Aradului are un coeficient de 1,2 şi e posibil ca de anul viitor să fie etapă de Campionat European, la fel cum este Raliul Sibiului. Următoarea etapă în Campionatul Naţional de Raliuri este Raliul Moldovei, din perioada 13-14 septembrie, care va avea loc la Bacău.