SCM Timişoara a câştigat prima dispută de clasament cu Vâlcea. Şanse pentru...

SCM Timişoara a câştigat prima dispută de clasament cu Vâlcea. Şanse pentru tinerii baschetbalişti alb-violeţi

0

„Leii din Banat” au câştigat vineri seara primul joc din seria pentru locurile 13-14 cu nou promovata din Oltenia. A fost 88-73 pentru SCM Timişoara pe terenul celor de la CS Vâlcea 1924, într-un joc în care Dragan Petricevic a debutat un tânăr din propria pepinieră şi a oferit mai multe minute jucătorilor autohtoni.

Pivotul Robert Jude, medaliat cu bronz anul trecut la U18, a debutat pentru alb-violeţi în jocul de la Rm.

Vâlcea. De minute mai multe s-au bucrat şi alţi tineri din lot, precum Horga şi Schipor.

18-17, 11-33, 27-24 şi 17-14 au fost scorurile înregistrate în cele patru sferturi ale primului joc din această fază dintre cele două. Principalul marcator al „leilor” şi al partidei a fost Nikola Gajic, cu 24 de puncte. Pentru amfitrioni, Alexandru Vlad a fost coşhgeter, cu 13 puncte.

Jocul 2, care poate încheia seria şi sezonul pentru ambele echipe dacă bănăţenii se impun, va fi marţi, 7 mai, de la ora 18, în sala „Constantin Jude”.