SCM Timişoara a fost învinsă de FC Argeş Piteşti

0

SCM Timişoara rămâne la mijlocul ierarhiei în elită după eşecul înregistrat astăzi în Trivale.

„Leii din Banat” au fost depăşiţi de FC Argeş Piteşti (fosta BCMU FC Argeş), scor 72-79.

Gazdele alb-violete au condus în majoritatea timpului, după un început echilibrat. Primul sfert, foarte strâns, s-a încheiat 26-24 pentru piteşteni. Până la pauză ecartul s-a mărit însă iar FC Argeş a început al treilea sfert cu nouă puncte avantaj (36-45). Situaţia părea insurmontabilă pentru „Leii din Banat” înaintea ultimei pătrimi. Totuşi, de la 52-66, timişorenii s-au apropiat la doar şase puncte de amfitrioni, cu destule minute de jucat, dar până la urmă formaţia din Piteşti a gestionat bine finalul întâlnirii.

Cel mai bun marcator al întâlnirii a fost Nikola Jevtovic, cu 20 de puncte pentru argeşeni. De partea cealaltă, Nikola Gajic, cu 17 puncte, a fost coşgheterul bănăţenilor. Ceilalţi marcatori ai SCM-ului au fost: Komatina 9 puncte, Mocriţchi 3, Olah 9, Mijajlovic 4, Pesakovic 8, Dragoste 7 şi Lazar 8.

SCM Timişoara a rămas cu opt victorii în această stagiune din LNB, având acelaşi număr de eşecuri. Tot la Piteşti, „leii” joacă sâmbătă cu Sibiul (ora 16.00).