Meci de coşmar pentru timişoreanul Marius Marin şi naţionala olimpică. Andrei Sîntean...

Meci de coşmar pentru timişoreanul Marius Marin şi naţionala olimpică. Andrei Sîntean a jucat şi el în eşecul cu Coreea de Sud

0
sursa foto: Echipa națională de fotbal a României / Facebook – FIFA / Getty Images)

Naţionala olimpică de fotbal a României a suferit o înfrângere drastică în a doua partidă la JO de Vară de la Tokyo. A fost 0-4 cu Coreea de Sud după ce la pauză scorul era 0-1 prin autogolul timişoreanului Marius Marin. Pe finalul primei părţi „tokyotricolorii” au rămas în inferioritate numerică, fapt care a facilitate victoria asiaticilor. La fel ca în victoria cu Honduras, scor 1-0, în repriza a doua a fost folosit şi celălalt vestic din lot – Andrei Sîntean.

Marius Marin, căpitanul naţionalei olimpice, a avut ghinion în minutul 28 şi a trimis în proprie poartă în încercarea de a respinge o centrare din faţa unui adversar. În finalul reprizei I. Gheorghe a fost eliminat după ce a văzut al doilea cartonaş galben şi România nu a putut să se apropie periculos de poarta adversă.

Sud-coreenii au mai punctat de trei ori în partea secundă. Lee Donggyeong în minutul 59, la un şut deviat de Ciobanu, Lee Kangin, min. 84 din penalty, după faultul lui R. Grigore, şi acelaşi jucător în min. 90 cu o finalizare din careu, a stabilit scorul final.

România rămâne cu 3 puncte dar e pe ultimul loc din cauza golaverajului. În celălalt joc al zilei Hondurasul a învins Noua Zeelandă cu 3-2. Toate echipele din Grupa B au acelaşi număr de puncte după două jocuri. Marţi, 28 iulie, de la ora 11.30, România înfruntă Noua Zeelandă pentru un loc în sferturile de finală la Tokyo 2020. Primele două clasate din fiecare grupă se califică mai departe.

ROMÂNIA – Coreea de Sud 0-4 (0-1)
A marcat: M. Marin (28-autogol), Lee Donggyeong (59), Lee Kangin (84-pen., 90)
Eliminat: I. Gheorghe (45+1)
ROMÂNIA: 12.Aioani – 6. Ghiță, 8. M. Marin (c), 4. Pașcanu – 7. I. Gheorghe, 10. Ciobanu (13. Florescu, 76), 18. Dulca (5. Băluță, 76), 2. Boboc (17. R. Grigore, 65) – 21. Sefer (11. V. Gheorghe, 57), 9. Ganea (19. Sîntean, 57), 20. Dobre.
Rezerve: 1. Popa, 15. Chindriș,
Selecționer: Mirel Rădoi.

Coreea de Sud: 1. Song Bumkeun – 12. Seol Youngwoo, 4. Park Jisu, 5. Jeong Taewook, 19. Kang Yoonseong – 10. Lee Donggyeong (21. Kim Jingyu, 78), 6. Jeong Seungwon (7. Kwon Changhoon, 46), 15. Won Dujae, 11. Lee Dongjun (9. Song Minkyu, 65) – 17. Um Wonsang (3. Kim Jaewoo, 90+1) – 16. Hwang Uijo (8. Lee Kangin, 78).
Rezerve: 2. Lee Youhyeon, 18. Ahn Joonsoo.