Puncte ochite, puncte lovite, de CSC Dumbrăviţa acasă. Alb-verzii au depăşit Unirea

0

CSC Dumbrăviţa a învins-o la pas pe ceva mai tânăra Unirea Constanţa. Alb-verzii nu s-au complicat deloc şi s-au impus cu 2-0 prin reuşitele lui Petre Simon şi Dragan Paulevici, câte una în fiecare start de repriză.

Dumbrăviţa voia neapărat să-i învingă pe tinerii „fecesibişti” şi şi-a făcut devreme meciul uşor pe un teren aproape de impractibilitate.

Din minutul 3 era deja 1-0, în urma reuşitei lui Petre Simon, şut la colţul scurt al lui Udrea. După un început bun şi cu alte ocazii, Unirea a reuşit să mai echilibreze jocul şi să-şi treacă în cont şanse de egalare pe finalul reprizei. Malama (43) a fost blocat de Trifon iar în partea secundă Dumbrăviţa a mai punctat o dată, tot devreme pe segment de joc. Dragan Paulevici a deviat excelent la colţul lung mingea centrată de Ghinescu în minutul 56.

Dumbrăviţa a încheiat o serie negativă de patru eşecuri la rând şi are acum 16 puncte în clasament, ocupând locul cu acelaşi număr din clasament. Alb-verzii vor încheia anul cu o deplasare la Vâlcea pentru a înfrunta celălalt CSC din Liga 2 – Şelimbăr.

CSC Dumbrăvița: Trifon – Amariei, Gîsă, Zurbagiu (cpt.), Ghinescu – L. Bodri, I. Tănase, Curea – Paulevici (83, A. Olaru), P. Simon, Martinov. Antrenor: Cosmin Stan.

Unirea Constanța: Udrea (cpt.) – Cireșoiu (46, Lăcătuș), Cană, Şuteu, Arnold – Pandele, Ciuciulete – Malama (62, I. Neacșu), Ad. Niță, R. Tudor (88, L. Mitrică) – Chirițoiu (62, C. Tudose). Antrenor: Dacian Nastai.