Ripensia şi CSC Dumbrăviţa au obţinut calificarea în faza play-off a Cupei...

Ripensia şi CSC Dumbrăviţa au obţinut calificarea în faza play-off a Cupei României. S-au impus la Ghiroda, respectiv Periam

0

Echipele timişene din Liga 2 care au jucat azi în turul 3 al Cupei României şi-au făcut treaba din punct de vedere al „hârtiei”. Ambele au jucat în fieful unor divizionare „C” timişene şi au câştigat. Ripensia a făcut-o mai clar, scor 2-0, cu CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, în timp ce CSC Dumbrăviţa a învins-o cu 1-0 pe Avântul Periam.

Ambele goluri ale roş-galbenilor pe arena „Emilian Pavel” au fost marcate de tânărul Ioan Vermeşan, atacant care va pleca probabil curând în Italia. La pauză a fost 1-0 în urma reuşitei sale din minutul 40, avantajul fiind dublat cu 19 minute înainte de final.

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: Mosoarcă – Hecsko, Roșus, Sporin, Velcan, An.

Precup, Mancaș (cpt.), Făgărășanu, Jichici, Vasluian, Mura. Antrenor: Răzvan Leucă.

Ripensia: Toroc – Zamfirescu, Țieranu, Zimța (79, Stoica), I. Vermeșan, M. Ene (87, Mihart), Mogoş (79, Morariu), An. Macrițchii (87, Butnăraşu), Sofran (68, Piftor), Stoi (cpt.), Gladun. Antrenor: Roberto Ivan.

De partea cealaltă, alb-verzii au avut şi ei 1-0 la pauză iar acest scor a rămas şi final. Unica reuşită a fost tot a unui tânăr atacant de perspectivă – Patrick Paşcalău, marcator cu capul în urma centrării lui Ghinescu în minutul 37. La 0-0, ex-polistul Sîntean a şutat periculos, dar Mikloş s-a opus undeva în zona vinclului.

Avântul Periam: M. Voinea – R. Mureșan (cpt.), B. David, Mitrea, Gălățan, Gașpar, Kuhn (68, Viaşu), Pițuc (77, Ologu), Siminiceanu, Sîntean, Mager (83, An. Popescu). Antrenor: Sorin Bălu

CSC Dumbrăvița: Mikloș – An. Olaru, I. Tănase (85, Martinov), Tismonar, Bain, Bura-Koț, L. Bodri (85, D. Popa), Gîsă, Pașcalău (70, Curea), Paulevici (62, Simon), Ghinescu (cpt.). Antrenor: Cosmin Stan.

În zona de vest Şoimii Lipova s-a calificat şi ea după 3-1 cu Lotus B. Felix. Mâine, de la ora 15.00 (transmis de FRF.TV) e jocul CSM Reşiţa – Politehnica Timişoara. În faza următoare a competiţiei vor intra şi opt grupări din Liga I în competiţie.