A doua victorie pentru „lei” în Alpe Adria Cup. SCM Timişoara a...

A doua victorie pentru „lei” în Alpe Adria Cup. SCM Timişoara a învins Rogaska într-un joc strâns, cu 200 de puncte

0

SCM OHMA Mozzart Bet Timişoara a obţinut a doua victorie în două zile în Croaţia.

După gazda de la Zabok, „leii” au trecut în Alpe Adria Cup şi de slovenii de la KK Rogaska, scor 103-97.

Slovenii au condus cu 26-21 după primul sfert. Al doilea a fost parcurs într-un echilibru perfect astfel că diferenţa de cinci goluri în favoarea celor de la Rogaska s-a păstrat la pauză: 49-54. Bănăţenii s-au impus în sfertul 3, încheiat pe plus: 75-73! În ultima „pătrim” alb-violeţii păreau desprinşi în câştigători cu un minut înainte de final, dar ex-iugoslavii s-au apropiat la doar două puncte înainte, dar Djokovic a avut mână sigură în final de la „libere” şi a asigurat victoria.

Ilija Djokovic a fost şi principalul marcator al jocului, cu 32 de puncte. Dintre colegi, l-au urmat McLellan, cu 20 de puncte, şi Mirkovic 18. Ceilalţi realizatori ai „leilor” au fost Gajic 10, Kesar 15 şi Lazar 8. Cody Riley, cu 18 puncte, a fost principalul realizator al slovenilor.

Reamintim că „leii” s-au impus cu 88-63 în primul joc din competiţia euroregională, în faţa croaţilor de la Zabok.

Următorul joc în această competiţie va fi pe 12 octombrie cu Spisșki Rytieri (Slovacia), cealaltă formaţie din grupă.