Ripensia s-a distrat cu junii FCSB-ului în ziua de după aniversare. Dumbrăviţa,...

Ripensia s-a distrat cu junii FCSB-ului în ziua de după aniversare. Dumbrăviţa, învinsă clar la Miercurea Ciuc

0

Zi pozitivă pentru roş-galbeni, nereuşită însă pentru alb-verzi. Ripensia a zdrobit tinerii care joacă sub denumirea de Unirea Constanţa, scor 4-0, pe „Electrica”. Nou promovata CSC Dumbrăviţa, în schimb, a cedat la scor de forfait în fieful pretendentei la play-off FK Csikszereda.

Ieri, ripensiştii au sărbătorit 94 de ani de la înfiinţarea clubului din 1928 printr-un eveniment la Primăra Veche, locaţia unde s-a născut clubul roş-galben. Ocazie cu care a fost lansată ediţia 2020 a volumului „Ripensia – nostalgii fotbalistice”. Lucrarea iniţială scrisă de Cristi Alexiu a fost completată de Levente Balint, ofiţerul de presă al Ripensiei, cu decada (relansării echipei) cuprinsă între 2012 şi prezent.

Pe teren, jucătorii timişoreni au dat rapid impresia că vor onora momentul sărbătorii. În minutul 6 Samuel Zimţa a speculat eroarea portarului Udrea şi a trimis aproape de vinclu în poarta părăsită. Peste două minute Unirea părea deja groggy, căci Udrea a avut partea sa de vină şi la golul 2 al aceluiaşi Zimţa, marcator la colţul scurt, cu ajutorul barei şi portarului. Tot „Ripi” a avut iniţiativa şi în continuare. După pauză au mai venit două goluri. Mai întâi Sofran (min. 66), servit de Gavra, a săltat mingea peste Udrea şi a marcat în poarta goală, apoi în minutul 82 Ianis Mihart a profitat de mingea respinsă de Udrea şi a stabilit scorul final: 4-0.

Ripensia are acum 11 puncte şi e pe 11 deocamdată.

În etapa viitoare merge la Vâlcea pentru jocul cu Şelimbăr, sâmbătă, 29 octombrie, de la ora 11.

Ripensia: Toroc – Zamfirescu, Lalic, Fridrich, Gladun – T. Călin (77, R. Stoica), Vidrăsan (46, Morariu) – Sofran (77, Mihart), Zimța (83, D. Ciurel), Mogoș (87, Zetu) – Gavra (cpt.). Antrenori: Roberto Ivan/Iulian Muntean.

Unirea Constanța: Udrea (cpt.) – Cireșoiu (29, Mitrică; 72, Timiş), R. Zamfir, Cană, Șuteu – Pandele, Lăcătuș, Longher (82, R. Trif), Arnold – Malama (72, Şerbănescu), Chirițoiu (46, R. Tudor). Antrenor: Dacian Nastai.

Alb-verzii au cedat în partea a doua

La Miercurea Ciuc, dumbrăviţenii rămaşi în zonă după duelul de Cupă cu Rapid, au făcut o primă parte bună, dar au cedat iniţiativa în partea secundă şi gazdele s-au impus la pas: 3-0 (1-0).

Singurul gol al primei reprize a fost marcat de Jelena, care a plasat mingea în dreapta lui Miklos în minutul 39. Acelaşi atacant maghiar s-a distrat la împlinirea unei ore de joc cu defensiva timişenilor şi a făcut 2-0. L. Kovacs a stabilit scorul final în minutul 71, gazdele dominând complet în acele momente în care se pare că oboseala a lovit echipa lui Cosmin Stan.

Dumbrăviţa e deocamdată pe 13, cu 13 puncte, şi va juca duminică, 30 octombrie, tot în deplasare şi cam tot în zona vizitată săptămâna aceasta, la Braşov.

FK Csikszereda (antrenor Francisc Dican): Gyenge – Gal-Andrezly, Kelemen (cpt.), Nemanic, Vita – Panos (82, Schieb), Sz. Veres, L. Kovacs (82, Ivanovici), Pîrvulescu (82, Csuros) – El-Sawy (74, M. Kovacs), Jelena (74, T. Suciu)

CSC Dumbrăvița (antrenor Cosmin Stan): Mikloș – Bura-Koț (65, Ungureanu), Zurbagiu (cpt.), C. Toma – Tismonar (46, Olaru), Tănase, Martinov, L. Bodri, T. Bodri (46, Ghinescu) – Paulevici, Pașcalău (46, Grancea).