Album pentru Timișoara: Mimo Obradov a publicat imagini inedite din istoria muzicală...

Album pentru Timișoara: Mimo Obradov a publicat imagini inedite din istoria muzicală a orașului nostru FOTO

0
DISTRIBUIȚI
<


figure id="attachment_330538" style="width: 640px" class="wp-caption alignnone">
Formația Phoenix, într-o fotografie de epocă publicată de Mimo Obradov de Ziua Timișoarei

Cu ocazia sărbătoririi Zilei Timișoarei, Mimo Obradov, critic muzical şi publicist, realizator de emisiuni radio şi TV şi traducător din mai multe limbi, a publicat câteva imagini inedite din istoria muzicală a orașului nostru, spre bucuria multor melomani care au prins acele vremuri de aur. Printre pozele publicate prin intermediul unei rețele de socializare se numără fotografii inedite cu Clasic XX, Cargo, Celelalte Cuvinte, Impact, Metamorf, Pro Musica, Progresiv TM sau Post Scriptum, nume care au intrat demult în istoria muzicii româneșți, cu care ne mândrim.

„Album pentru Timișoara. Aici m-am născut, aici m-am format și aici am dat ceva din ce mi-a oferit acest oraș și, mai ales, oamenii lui. Timpul este prezent. Sper să fie și viitor. La mulți ani, Timișoara mea!“, a notat binecunoscutul critic muzical prin intermediul Facebook-ului.

Mimo Obradov (născut în 21 mai 1958, la Timişoara) a devenit cunoscut melomanilor din întreaga ţară graţie celor patru volume ale „Istorii şi Story Rock“, apărute la Editura Marineasa între 1995 şi 2000. Acum patru ani, sub aceeaşi semnătură a apărut şi „Peste rock şi după roll“, o carte dedicată rock-ului timişorean iar pentru viitor, Mimo pregăteşte și alte volume inedite despre scena locală și nu numai.

Foto: Facebook Mimo Obradov

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.