Se apropie o nouă ediție a Festivalului Internațional de Teatrul Clasic de...

Se apropie o nouă ediție a Festivalului Internațional de Teatrul Clasic de la Arad. Vezi programul complet

0
DISTRIBUIȚI

Festivalul Internaţional de Teatru Clasic de la Arad, care a ajuns la cea de-a XXV-a ediţie, se va desfăşura între 9 şi 18 noiembrie în sala mare şi sala Studio a teatrului arădean, iar spectacolul de debut va avea loc în foaierul teatrului.

Festivalul va aduce pe scena teatrului nu mai puţin de 17 spectacole, multe de referinţă din dramaturgia universală şi română, puse în scenă de teatre prestigioase din ţară şi străinătate, balet şi muzică de teatru compusă de Cári Tibor, stabilit în Timişoara, şi deopotrivă, cunoscuţi actori, regizori şi scenografi.

Iată, mai jos, programul complet al festivalului:

 9 noiembrie, ora 18.45, Foaier Sala Mare

Fragmente din spectacolul commedia dell’arte Un’Anima, textul și scenariul colectiv, Clasa Miklós Bács, Irina Wintze, Camelia Curuțiu, Tudor Lucanu și Ciprian Scurtea

9 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare

Duo balet susținut de Monica Fotescu (prim-solist) și Javier Cacheiro Aleman (prim-solist), Opera din Dortmund, Germania

Scufița verde de Claudiu Sfirschi Lăudat (premieră)
Regia: Ștefan Lupu
Scenografia: Adrian Damian
Costumele: Bianca Ilonca și Veronica Tamaș
Producător: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
Durata: 1h30min (fără pauză)
16+

10 noiembrie, ora 17.00, Sala Studio

Coroana/The crown, scenariu colectiv pe texte de William Shakespeare
Clasa Miklós Bács, Irina Wintze, Camelia Curuțiu, Tudor Lucanu și Ciprian
Producător: Facultatea de Teatru şi Film, Universitatea “Babeş-Bolyai” Cluj-Napoca
Durata: 1h45min (fără pauză)

10 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare (spectacol cu publicul pe scenă)

Legături primejdioase de Christopher Hampton
după romanul lui Choderlos de Laclos
Regia: Cristi Juncu
Scenografia: Cristina Milea
Muzica: Ada Milea
Producător: Teatrul Mic, București
Durata: 3h15min (cu pauză)
14+

 11 noiembrie, ora 17.00, Sala Studio

Steaua fără nume
un spectacol nonverbal după piesa lui Mihail Sebastian
Regia: Alexandru Mâzgăreanu
Decorul: Raluca Alexandrescu
Costumele: Alexandra Mâzgăreanu
Video: Mihai Păcurar
Coregrafia: Attila Bordas
Ilustrația muzicală: Alexandru Mâzgăreanu
Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamț
Durata: 2h (fără pauză)
16+

11 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare

Salba dracului, după texte de Vasile Alecsandri
Adaptarea, dramatizarea, regia și scenografia: Alexandru Dabija
Coregrafia: Elena Anghel
Light Design, Sound Design: Alexandru Dabija
Producător: Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați
Durata: 1h50min (fără pauză)
16+
Spectacolul conține scene de nuditate non-sexuală

 12 noiembrie, ora 17.00, Sala Studio

Fata morgana de Dumitru Solomon
Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză
Decorul și costumele: Adriana Grand
Ilustrația muzicală: Andrei Huțuleac
Producător: Teatrul Dramaturgilor Români, București
Durata: 1h45min (fără pauză)

12 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare

Cum vă place de William Shakespeare
Regia și scenografia: Nikita Milivojević
Durata: 1h50min (fără pauză)
Co-producție: Teatrul Național Niș Serbia și Teatrul din Kruševac Serbia
*Spectacol în limba sârbă, cu supratitrare în limba română

 13 noiembrie, ora 18,00, Sala Studio

Mihăiță.


Reconstituirea unei vieți

One-man show cu George Mihăiță
Producător: Teatrul de Comedie, București
Durata: 1h10min (fără pauză)

13 noiembrie, ora 19.30, Sala Mare

Colivia cu nebune de Jean Poiret
Dramaturgia: Adrian Nicolae
Versiunea scenică și direcția de scenă: Victor Ioan Frunză
Decorul și costumele: Adriana Grand
Coregrafia: Krista Sandu
Direcția muzicală: Andreea Csibi
Producător: Teatrul Metropolis, București
Durata: 2h45min (cu pauză)
16+

14 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare  

Căsătoria de N.V.Gogol
Regia: Alexandru Mâzgăreanu
Decorul: Andreea Săndulescu
Costumele: Alexandra Mâzgăreanu
Producător:  Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești
Durata: 1h45min (fără pauză)

15 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare

Nunta lui Krecinski, după A.V. Suhovo-Kobîlin
Regia: Mihai Bendeac
Scenografia: Iuliana Vîlsan
Efecte speciale: Vlad Grigorescu
Muzica: Carla`s Dreams
Soundtrack: Mihnea Irimia
Producăftor: Teatrul de Comedie, București
Durata: 2h45min (cu pauză)

16 noiembrie, ora 18.00, Sala Mare

Jocuri în castel de Ferenc Molnár
Regia: Méhes Lászlós
Scenografia: Rózsa István
Costumele: Horváth Kata
Producător: Teatrul Național Pécs, Ungaria
Durata: 2h 40min (cu două pauze)
*Spectacol în limba maghiară, cu supratitrare în limba română

 16 noiembrie, ora 21.00, Sala Studio

Nouă piese de teatru remixate
Concert one-man show cu Alex Ștefănescu
Producător: unteatru, București
Durata: 1h30min (fără pauză)

17 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare

Moș Nichifor, după „Moș Nichifor Coțcariul” de Ion Creangă
Adaptarea şi regia: Alexandru Dabija
Costumele: Manuela Pungan
Producător: Teatrul ACT, București
Durata: 1h10min (fără pauză)
12+

17 noiembrie, ora 21.00, Sala Studio

Muzica teatrului  – 15 ani, concert Cáriri Tibor
Durata: 1h15 min

18 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare

Familia Addams
Libretul: Marshall Brickman & Rick Elice
Muzica și versurile: Andrew Lippa
Regia, coregrafia și costumele: Răzvan Mazilu
Decoruri: Sabina Spatariu
producător: Teatrul Excelsior, București
Durata: 2h30min (cu pauză)
12+

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.