SCM Politehnica a învins-o pe CSM Făgăraș. Alb-violeţii mai pot ajunge în...

SCM Politehnica a învins-o pe CSM Făgăraș. Alb-violeţii mai pot ajunge în prima jumătate a clasamentului

0

SCM Politehnica a câştigat primul meci disputat în sala „Dinamo” pe final de sezon.

Handbaliştii alb-violeţi s-au impus cu 31-29 în faţa celor de la CSM Făgăraş şi păstrează şanse teoretice la clasarea în primele opt echipe ale campionatului.

Prima repriză s-a încheiat la egalitate, scor 16-16, după ce Poli a avut şi cinci goluri avantaj. În repriza secundă a fost rândul Făgăraşului să conducă pe tabelă, chiar la trei goluri diferenţă. Tot atâtea reuşite în plus aveau alb-violeţii pe final, dar s-a încheiat în cele din urmă „strâns”. CSM-ul a reuşit să reducă scorul la doar un gol distanţă în ultimul minut prin T. Constantinescu, dar la ultima fază Şomlea a sabilit scorul final.

SCM Politehnica (marcatori): Sadoveac 12 goluri, Baican 6, R. Şomlea 3, Cîmpan 2, Barros 2, Fenici 2, Neamţu 1, Păiuş 1, Enculescu 1, Năstăsie 1.

Pentru SCM Poli urmează meciul direct chiar cu gazda turneului, Dinamo, programat luni, de la ora 18.25 (TVR 1). Alb-violeţii au acumulat 35 de puncte şi mai au şanse să ajungă pe 8.