UVT Agroland s-a impus mai greu decât era de așteptat în fața...

UVT Agroland s-a impus mai greu decât era de așteptat în fața lui Dinamo. Victorie în cinci seturi pentru timișorence

0

UVT Agroland Timișoara a câștigat ieri seară primul joc oficial din anul 2018. Dinamo București nu s-a predat însă ușor în Sala UVT Oituz și a reușit să plece cu un punct din Banat.

3-2 a fost scorul final, pe seturi, în favoarea jucătoarelor pregătite de Bogdan Paul.

Încă din primul set replica vizitatoarelor a fost puternică. După 25-23 în favoarea ”Agro”, Dinamo a egalt după un 17-25 reușit în setul 2. Din nou gazdele au trecut în avantaj, 2-1 după încă un 25-23. Setul 4 a adus restabilirea egalității (22-25) și astfel bănățencele pierdeau deja un punct. A fost nevoie de al cincilea set, încheiat cu 15-9 pentru ca UVT Agroland să-și asigure victoria. Una în urma căreia obține două puncte.

Pentru nou promovata timișoreană clasată pe locul 5 urmează un derby județean pe 20 ianuarie, când joacă în runda 12 pe terenul celor de la CSM Lugoj.

Tot ieri, așa cum era de așteptat, formația masculină CSU Univ. de Vest a cedat, scor 0-3, în fața grupării Volei Municipal Zalău, într-un meci care a contat pentru etapa a XIV-a a Diviziei A1.