Un tânăr sportiv de la Heracle Timişoara, medaliat la Cupa Mondială

0

Alexandru Guţu nu a împlinit încă 18 ani, dar a obţinut o performanţă importantă la nivel de seniori. Sportivul de la CS Heracle Timişoara a luat medalia de bronz în cadrul Cupei Mondiale de la Belgrad la lupte greco-romane.

Moldoveanul Guţu s-a impus la categoria 77 de kilograme şi l-a învins în finala mică pe ucraineanul Yasaf Zeinalov cu scorul de 6-4. Aurul a fost obţinut de rusul Roman Vlasov, dublu medaliat cu aur la Jocurile Olimpice, dublu campion mondial şi de patru ori campion european.

Guţu a luptat din recalificări şi a reuşit să lupte pentru medalia de bronz, pe care şi-a adjudecat-o spre bucuria antrenorilor Roman Zgardan şi Mihail Cucu şi a preşedintelui CS Heracle, Damian Raileanu, prezenţi la competiţie.

Guţu, care reprezintă Rep.

Moldova in competiţiile internaţionale, mai are în palmares titlurile de campion olimpic, mondial şi european, toate obţinute la nivel juvenil. Luna trecută, sportivii de la Heracle au avut realizări importante şi in competiţiile interne.