SCM Timișoara a pierdut acasă restanța cu Oradea

0

SCM Timișoara a pierdut primul meci din seria de trei la rând pe teren propriu.

CSM Oradea s-a impus în jocul restant cu bănăţenii, scor 77-67 (35-38).

23-15 a fost scorul primului sfert al întâlnrii din sala „Constantin Jude”, una tot fără spectatori, dar acum şi cu imagini ale medicilor alături de pozele susţinătorilor fixate pe scaune. Sfertul 2 a fost al Oradiei (scor 20-15) iar oaspeţii au încheiat în avantaj a treia pătrime a întâlnirii (60-58 pentru CSM). În final s-au impus bihorenii, care au mai avut emoţii până cu două minute şi jumătate rămase din dispută.

Aaron Broussard, cu 20 de puncte, a fost coşgheterul întâlnirii, în timp ce cel mai bun marcator al alb-violeţilor a fost Nikola Gajic, cu 19 puncte. Ceilalţi realizatori ai SCM-ului au fost: Olah 15 puncte, Mijajlovic 11, Brown 8, Komatina 6, Dragoste 5 şi Mocriţchi 3.

Pentru „Leii din Banat” urmează jocurile turneului 2 LNB pe care-l găzduiesc: cu Miercurea Ciuc, sâmbătă (19.00), săptămâna urmând să se încheie cu o partidă contra Focşaniului, duminică (18.00).